تجهیزات گلخانه-ساخت گلخانه-بسترسازی گلخانه-انرژی سیوینگ

اهمیت تجهیزات گلخانه ای

در شرایط اقتصادی کنونی ایران، کشاورزی و تولید محصولات غذایی جزو کار و کسب های پرسود و مورد نیاز بازار قرار می گیرد و هر چه کیفیت محصولات بالاتر باشد، موفقیت و سود حاصله از فروش و امکان صادرات بیشتر خواهد بود.
امروزه محصولات ارگانیک از محبوبیت بسیاری برخوردارند و افراد فعال در این حوزه بسیار موفق بوده و توانسته اند جای مناسبی در بازار برای عرضه ی تولیدات خود بدست آورند. صنعت گلخانه نیز این بستر را برای پرورش گیاهان خارج از فصل فراهم آورده تا بتوان در همه ایام به انواع محصولات دسترسی داشت.

در حال حاضر با توجه به کاهش ارزش ریال، تولید و صادرات محصولات کشاورزی از جذابیت بالایی برخوردار است و همین مساله سبب رونق گلخانه ها در کشور شده است.
حال برای شروع تولیدات گلخانه ای چه تجهیزاتی مورد نیاز است و کدام یک از این تجهیزات از ضرورت بیشتری برخوردار هستند؟  تجهیزات گلخانه ای مدرن از ارکان اصلی بهره وری اقتصادی از گلخانه می باشد. استفاده از ماشین ها در گلخانه و کار مکانیزه، دستیابی به محصول با کیفیت همراه با توجیه اقتصادی بالا را رقم می زند.
برخی از تجهیزات مهم در تولیدات گلخانه ای که نقش بسزایی در تولید دارند به شرح زیر هستند:

انواع تجهیزات گلخانه ای:

1)سازه و پوشش گلخانه

2)انواع بستر کشت گلخانه

3)تهویه و رطوبت هوای گلخانه

4)سیستم سرمایش و سیستم گرمایش گلخانه

5)نور در گلخانه

6)سیستم آبیاری در گلخانه

 سازه و پوشش گلخانه: در رابطه با انواع سازه هایی که می توان برای ساخت گلخانه بکار برد و همچنین انواع پوشش های گلخانه ای در مقالات پیشین توضیح داده شده است.

بستر کشت: انواعی از بستر کشت برای رفع نیاز گلخانه داران وجو دارد از جمله پرلیت، کوکوپیت، پالم پیت و . . . که هر گلخانه بسته به نوع کشت و کارشناس خود از ترکیب با درصد مشخص استفاده خواهد کرد.

تهویه: انواع سیستم های تعبیه شده برای تهویه هوا در گلخانه ها از جمله انواع فن سیرکوله، پنجره سقفی و فن و پد و . . . استفاده می شود که تاثیر بسزایی در حفظ کیفیت و رشد مناسب گیاهان خواهد داشت.

سرمایش و گرمایش: علاوه بر سیستم های تعبیه شده برای تهویه هوا در گلخانه ها از جمله انواع فن و پد و پنجره سقفی و . . .  سیستم های مه ساز و رطوبت پاش هم وجود دارند که برای تامین رطوبت هوای گلخانه به همراه محلول پاشی کود و سم کاربری بالایی دارند. به عنوان مثل رطوبت ساز تیداپارس با عمر مفید بالا کمک شایانی از نظر اقتصادی به گلخانه می نماید. چرا که برخلاف سیستم های رایج مانند فن و پد، که اغلب عمر مفید پایینی داشته و مصرفی هستند، دستگاه مه پاش سالیان دراز بدون مشکل قابلیت استفاده دارند.

نور مورد نیاز: میزان نور دریافتی گیاه ارتباط مستقیمی با انتخاب نوع پوشش گلخانه دارد. نوع پوشش گلخانه بسته به شرایط منطقه از نظر آب و هوایی و تابش نور در طول سال و . . . انتخاب می شود. البته امروزه در مناطق با تابش نوری پایین، برای تولید در گلخانه از نور مصنوعی هم استفاده شده و این تکنولوژی بسیار در حال گسترش است.

تاسیسات گلخانه ای

سیستم آبیاری در گلخانه: آبیاری هر گیاه در کنار بستر کشت و نور، برای رشد محصول بسیار مورد اهمیت است. روش آبیاری پیشنهاد شده خصوصا در گیاهان کوتاه (گلخانه های تولید نشا، نهالستان ها و گلخانه های تولید گل و گیاهان زینتی) استفاده از بوم آبیاری است.

به طور کلی در تولیدات گلخانه ای برای کسب بهترین نتیجه، کنترل مکرر و دقیق شرایط محیطی و بستر رشد گیاه ضرورت دارد. استفاده و بهره وری از تجهیزات گلخانه ای به منظور رشد و نمو بهتر گیاه و کسب محصول با کیفیت توجیه اقتصادی بالایی دارد و در تولیدات با حجم بالای گلخانه ای معمولا دوره بازگشت سرمایه بسیار کوتاه خواهد بود.

سئو و بهینه سازی سایت در اصفهان , سئو سایت در اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!