سازه گلخانه-ساخت گلخانه-تجهیزات گلخانه

آشنایی با انواع سازه گلخانه

طي سال هاي اخير شاهد روند رشد روز افزودن احداث واحدهاي گلخانه اي درسراسر كشور هستيم. در واقع ساخت گلخانه به مثابه يك تكنولوژي جديد به شدت موردپذيرش كشاورزان قرار گرفته است. توليد در خارج از فصل، امكان كنترل عوامل محيطي، امكان كشت هر محصول در هر منطقه آب و هوايي، كنترل آفات و بيماريها مصرف كمتر آب ،‌راندمان بالاي توليد، ‌دوام محصول پس از برداشت، قيمت بالاتر محصول براي فروش در خارج از فصل كشت محيط آزاد و مواردي از اين دست مزاياي اين روش كشت هستند. و كشت گلخانه اي به دليل همين مزايا امروزه به عنوان یكي از مهمترين و پيشرفته ترين شاخه هاي علوم كشاورزي نمود پيدا كرده است. توليد گل هاي زينتي نيز از ديرباز در گلخانه ها رايج بوده است و با توجه به پتانسيل خوب كشور ايران، انتظار مي رود كه به عنوان يكي از شاخه هاي مهم صادراتي كشور ظاهر شود. همچنين طي سالهاي اخير پرورش گياهان داروئي نيز در برخي نقاط ( اطراف كرج، ‌يزد و اصفهان ) رواج يافتهاست. گياهان داروئي نيز داراي راندمان بالاي توليد در گلخانه و سودآوري بالائي هستند. در این مقاله با انواع سازه گلخانه آشنا می شوید.

انواع سازه گلخانه

گلخانه ها از نظر نوع توليد و نوع تيپ سازه داراي انواع مختلفي به شرح ذيل ميباشند.

تقسيم بندي بر اساس نوع توليد:

  1. گلخانه هاي توليدي سبزي و صيفي شامل محصولاتي نظير خيار, گوجه فرنگي,توت فرنگي, فلفل, بادمجان, طالبي, سبزيجات برگي (ريحان- شاهي و..) ميباشد.
  2. گلخانه هاي توليد گل و گياهان زينتي براي توليد انواع گلهاي شاخه بريده(رُز- ژربرا– گلايول – داودي) و گل هاي آپارتماني مي باشد.
  3. سالنهاي گلخانه اي توليد قارچ دكمه اي و قارچ صدفي

تقسیم بندی بر اساس نوع سازه گلخانه:

از نظر نوع سازه گلخانه ها به دو دسته چوبي يا سنتي و مدرن يا فلزي تقسيم ميشوند.

  1. گلخانه هاي چوبي

اسكلت اصلي اين گلخانه ها از چوب با پوشش پلاستيك مـي باشد. ارتفاع در ايـن سازه هـا 2 تا 3 متر و سيستم گرمايي و تهويه مناسبي ندارد و بدليل ارتفاع پايينمناسب كشت محصولاتي نظير خيار و گوجه فرنگي نمي باشد. مزيت اين گلخانه ها قيمت ارزان احداث هر واحد آن مي باشد ولي بدليل نامناسب بودن محيط داخلي براي رشد گياه معمولاً ميزان توليد در واحد سطح در مقايسه با گلخانه هاي مدرن بسيار كمتر است. بدلايل ذكر شده اين نوع گلخانه ها توسعه نيافته است و گلخانه هاي چوبي كه قبلاً احداث شده به تدريج به گلخانه هاي مدرن تبديل مي شوند.

  1. گلخانه هاي فلزي يا مدرن

اسكلت اين گلخانه ها از فلز است كه معمولاً با پلاستيك هاي ضد اشعه ماورابنفش (uv) پوشش و داراي سيستم گرمايشي و تهويه مناسب مي باشد. ارتفاع ايننوع گلخانه ها بيش از 5/4 متر است و بدليل شرايط مناسب رشد گياه در اينگونه سازه, عملكرد در واحد سطح نسبت به گلخانه هاي چوبي افزايش دارد.اتصال قطعات در گلخانه هاي فلزي بوسيله پيچ ومهره(پرتابل)و يا استفاده از جوشمي باشد. هزينه واحد گلخانه هاي پرتابل نسبت به سيستم جوشي 20-15% بيشتر است ولي نصب آن آسانتر و تغييرات در سازه راحت تر است.

انواع سازه گلخانه ها از لحاظ پوشش

  • پلاستیکی

پوشش های پلاستیکی یکی از انواع سازه های گلخانه ای هستند که می توانند از جنس پلی استر، پلیوینل کلراید (P.V.C) پلیوینل فلوراید(P.V.F) باشند. از مزایای این پوشش ها عدم نیاز به اسکلت های سنگینوکاهش هزینه گرم کردن تا حدود 40% نسبت به گلخانه های شیشه ای یک لایه است.اغلب پوشش های پلاستیکی از نوع پلی اتیلن بوده که معمولاً به ماده مقاوم کننده درمقابل UV( اشعه ماورای بنفش ) آمیخته شده اند که در این صورت طول عمر آنها تاحدود 3 سال قابل افزایش است. امروزه در کشورهای پیشرفته پلی اتیلن و سایر پوشش های پلاستیک را به مواد نگهدارنده نور مادون قرمز (IR) آمیخته می کنند که تلفات دمای گلخانه را در شب 15 تا 25 درصد کاهش می دهند.

PVF نیز یکنوع پوشش پلاستیکی جدید است که تا ده سال دوام داشته و واکنش آن نسبت به نور وقیمت آن تقریباً معادل شیشه است. پوشش های دوبل پلاستیکی نیزکاهش هزینه سوخت تا یک سوم نقش موثری دارند . امروزه عملاً تمام گلخانه های مدرن دارای پوشش پلاستیکی از سیستم هوای فشرده بین دولایه استفاده می کنند. دولایه پلاستیک که یکی از آنها مستقیماً روس سطح خارجی ورقه دیگر قرار می گیرند، توسط بالشتکی از هوای فشرده از یکدیگر جدا می شوند. لایه خارجی پلاستیک جهت کاهش نور ماوراءبنفش (U.V) باید 0.152mm ضخامت داشته باشد در حالیکه لایه درونی فقط نیاز به 0.102mm ضخامت دارد زیرا نور U.V در این محل کمتر است.

  • شیشه ای

گلخانه های شیشه ای از پر هزینه ترین نوع گلخانه های صنعتی محسوب میشوند. نیاز به اسکلت محکم و نیز استفاده از پوشش شیشه و همچنین مصرف سوخت بالا در این گلخانه ها باعث افزایش قیمت این نوع گلخانه ها در مقایسه باپلاستیکی و پلی کربنات گردیده است. از مزیتهای این نوع گلخانه ها به قابلیت بالای عبور نور و حرارت آفتاب می توان اشاره کرد که در مناطق سردسیر و کم نور دارای کارایی بالایی می باشند. همچنین گلخانه های شیشه ای نسبت به انواع دیگرگلخانه ها دارای بیشترین طول عمر می باشد که البته به همان نسبت هزینه های نگهداری آن نیز نسبت به دیگر انواع گلخانه ها بالاتر می باشد.

  • پلی کربنات

از جمله مزیت های پوشش پلی کربنات به جای شیشه هزینه کمتر ونیز وزن سبک ترآن می باشد. همچنین مقاومت بالای آن نسبت به پلاستیک باعث تقاضای روزافزونآن به عنوان پوشش در صنعت گلخانه گردیده است .پوشش پلی کربنات اغلب جهت پوشش قسمت های جلو، عقب و نیم دایره های مربوطه و یا کناره ها و سقف گلخانه درصورت تقاضای مشتری درنظرگرفته میشود. ورقهای پلی کربنات جایگزین مناسبی برای شیشه بوده و باعث صرفه جویی در انرژی می شوند. بطوري كه درتابستان از ورود گرما به داخل جلوگيري كرده و در زمستان مانــــع خروج و هـدر رفتن گرمــــــاي داخـل مي شوند.

 

برای طراحی و اجرای انواع گلخانه تجاری، شخصی یا غیره و تجهیزات مورد نیاز گلخانه، می توانید با مشاوران ارگ سبز پارتیکان تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ارگ سبز پارتیکان همواره پاسخگوی شما عزیزان می باشند.

 

مقالات مرتبط:

 


وبلاگ ارگ سبز پارتیکان : argesabz.blog.ir


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *