مه پاش-تجهیزات گلخانه-ساخت گلخانه-بسترسازی گلخانه-سازه گلخانه

مه پاش گلخانه یک سیستم رطوبت دهی تحت فشار می باشد که می تواند با راندمان بسیار بالا رطوبت مورد نیاز گلخانه های صنعتی و نیمه صنعتی را تامین نماید.

با توجه به رشد روزافزون جمعیت و نیاز به تامین مواد غذایی و سبزیجات و میوه برای کلیه فصول سال، تولیدکنندگان را برآن داشته است تا برای تولید از سیستم های گلخانه ای استفاده کنند. با توجه به محدود بودن آب های سطحی و زیرزمینی برای فرآیندهای کشاورزی، و نیز بالا بردن راندمان و بازده تولیدات، استفاده از آبیاری قطره ای مورد توجه کشاورزان قرار گرفته است. یکی از روش های آبیاری قطره ای، سیستم مه پاش گلخانه ای می باشد. سیستم مه پاش با توجه به نوع و نحوه شیلنگ کشی در محیط گلخانه نیاز آبی محیط گلخانه را برای تولید هر نوع محصول کشاورزی گلخانه ای مرتفع می نماید. در این سیستم آبیاری آب به صورت قطرات بسیار ریز معلق در هوا تبدیل شده و در محیط با استفاده از سیستم گردش هوا بصورت یکنواخت توزیع می شود.

علاوه بر گلخانه ها از سیستم رطوبت دهی پرفشار در مه پاش رستوران ، مه پاش خانگی و …. استفاده می گردد که در همه این موارد تامین رطوبت از میزان رطوبت دهی در گلخانه ها کمتر است و بیشتر از جنبه خنک کنندگی این سیستم استفاده می گردد.

اساس کار در سیستم های مه پاش گلخانه

اساس کار در سیستم های مه پاش کاهش حرارت از طریق تبخیر آب و اختلاف فشار می باشد. در این سیستم آب با فشار زیاد الکتروپمپ های فشار قوی پمپاژ شده و وارد سیستم مه پاش می شود و نازل مه پاش، بعلت خروج آب به منطقه ای کم فشار، ذرات را به صورت پودری شکل شبیه به مه خارج می کند که نهایتا سبب کم شدن گرمای هوا و خنک شدن محیط می شود. سیستم مه پاش یا سیستم میست گرمای محیط را کاهش می دهد و باعث افزایش رطوبت محیط می شود.

 

در فصل زمستان می توان با استفاده از آب گرم و توسط سیستم مه پاش اقدام به ایجاد هوای گرم در گلخانه و جلوگیری از خشکی هوا نمود. علاوه بر اینها سیستم مه پاش مانند یک عامل در برابر حشرات موذی و گرد و غبار عمل می کند و محیطی مطلوب ایجاد می کند. نازل های مه پاش به دلیل دارا بودن منافذ بسیار ریز و کمتر از میلی متر در سیستم های مه پاش باعث می شود آب خروجی به صورت مه خارج شده و باعث شود بستر را خیس نکند. زیرا در صورت وجود آب روی خاک و گیاهان، میعان انجام نمی شود.

 

انواع سیستم های خنک کننده آبی

 1. سیستم مه پاش خانگی: این سیستم نیازی به پمپ آب ندارد و به یک شیر معمولی با فشار 2 بار وصل می شود. قطرات خروجی از نازل ها درشت بوده و اثر خیس کنندگی بالایی دارد. در واقع این سیستم بیشتر برای آبیاری استفاه می شود. برای استفاده در خانه، آبیاری گل و گیاه، گلخانه های کوچک کاربرد دارد.
 2. مه پاش با فشار متوسط: سیستم میست توسط یک پمپ کم فشار با فشار حدود 7 الی 17 بار کار می کند. اندازه ذرات و اثر خیس کنندگی نسبت به مدل مه پاش خانگی کمتر است. در کافه ها، رستوران ها، مراکز خرید استفاده می شود.
 3. مه پاش با فشار بالا: از یک پمپ فشار قوی استفاده می شود اندازه ذرات بسیار ریز بوده به نحوی که به محض دریافت گرمای محیط سریعا تبخیر می شود. اثر خیس کنندگی به هیچ عنوان ندارد. به علت فشار بالا باید تمامی ادوات مورد استفاده مقاوم در برابر فشار بالا باشند از جمله: شیلنگ ها، نازل ها، پایه ها و غیره

کاربرد مه پاش

 • یکنواختی رطوبت و خنک سازی محیط
 • بهبود بهره وری انرژی
 • کاهش مصرف آب
 • افزایش جوانه زنی و انتشار آن
 • کاهش خطر ابتلا به عفونت های تنفسی
 • کنترل بوی ناخواسته
 • تسریع در خنکی هوا و بازده ی بسیار بالا
 • سمپاشی و ضد عفونی کردن گلخانه
 • رشد تولید و افزایش سود آوری
 • کنترل حشرات، گرد و غبار و بو
 • تأمین رطوبت هوا، تلطیف هوا، کاهش مشکلات تنفسی، مطبوع شدن هوای محیط

تجهیزات مورد استفاده در سیستم مه پاش گلخانه ای عبارتند از:

– نازل مه پاش گلخانه ای که به صورت معمول از نازل های 30 میکرون در گلخانه ها استفاده می شود.
– الکتروپمپ
– شیلنگ های فشار قوی
– پایه نازل و اتصالات مربوطه
– تابلو برق
– فیلترهای آب که در دو الی چهار مرحله جهت سختی گیری آب مورد استفاده قرار می گیرند.

سئو و بهینه سازی سایت در اصفهان , سئو سایت در اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!