مکانیزم پرده انرژی سیوینگ-انرژی سیوینگ-فن و پد-تجهیزات گلخانه-ساخت گلخانه

مکانیزم پرده انرژی سیوینگ

تابش خورشید در برخی از مناطق ایران گاهی از مرز 500 کالری بر سانتی‌متر در روز می‌گذرد. در صورتی که تابش مورد نیاز جهت انجام فعالیت‌های شیمیایی و فتوسنتزی گیاه کمتر از 1 درصد این مقدار است. باقیمانده انرژی تابشی در داخل گلخانه صرف تبخیر، تعرق و گرم کردن محیط می‌گردد. در خلال دوره رشد بلند مدت برخی از محصولات گلخانه‌ای سطوح بالای تابش، به ویژه در ماه‌های گرم سال، مشکلاتی از جمله تبخیر و تعرق فزاینده، کاهش کیفیت و کمیت محصول به دلیل افزایش تنفس گیاه، افزایش خسارت شوری آب به جهت تبخیر زیاد و ریزش گل گیاهان تحت کشت را به دنبال دارد. در چنین شرایطی، استفاده از سیستم‌های سرمایشی به منظور جلوگیری از افزایش دمای محسوس گلخانه، اجتناب ناپذیر است. یکی از سیستم‌های سرمایشی پرکاربرد و تأثیرگذار در کاهش دمای گلخانه استفاده از پرده سایبان حرارتی آلومینیومی یا پرده‌های ذخیره انرژی یا انرژی سیوینگ می‌باشد. در ساختار این پرده‌ها از نوارهای آلومینیومی استفاده شده است که قادر هستند تشعشعات خورشیدی را جذب کرده و سپس آنها را منعکس کنند. انعکاس این تشعشعات مانع از رسیدن آنها به داخل محیط گلخانه شده و همچنین از افزایش دمای گلخانه جلوگیری می‌کند. از طرفی وجود این پرده در هنگام شب به صورت معکوس عمل می کند. به این معنی که انرژی گرمایی ساطع شده از گلخانه را در هنگام شب جذب کرده و مانع از خروج آن می‌شود. بدین ترتیب دمای گلخانه در هنگام شب دچار افت ناگهانی نشده و دمای گلخانه را کنترل می‌کند.پرده سیوینگ گلخانه انواع مختلفی دارد که جهت حفظ دما در شب و سایه اندازی در روزهای آفتابی و گرم مورد استفاده قرار می گیرد

مشخصات فنی توری انرژی سیوینگ:

توری های انرژی سیوینگ به صورت کاملا حرارت دیده می باشد، توری که از سیلندرهای بخار عبور کرده و در نتیجه با مرور زمان در گلخانه مورد استفاده قرار می گیرد، تا دچار افت یا به اصطلاح آبگرفتگی نشود. این محصول تا 55% سیستم انرژی سیوینگ ایجاد می کند و در کنار آن هم 53% سیستم سیوینگ سایه را برای صاحبان گلخانه به ارمغان می آورد که باعث کاهش مصرف سوخت در گلخانه می شود. این محصول دارای طول عمر بالایی نسبت به محصولات مشابه می باشد.

مزایای استفاده از سیستم سایه انداز و انرژی سیوینگ :

1)کاهش و تنظیم لوکس نور در حد دلخواه

2)جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید

3)جلوگیری از اتلاف دما در زمستان

4)انتخاب متناسب با اقلیم و شرایط مورد نیاز کشت و ….

5)افزایش کارایی سیستم سرمایش

6)کاهش تعرق گیاه و قطرات کندانساسیون(تقطیر)شده و در نتیجه کاهش بیماریهای قارچی

7)رشد یکنواخت گیاه

8)کاهش دما در تابستان تا 8 درجه

 

نکات مهم و کاربردی درباره  پرده انرژی سیوینگ

-پهن کردن پرده های سایبان که بخش مهمی از نور خورشید ر بلوکه میکند و موجب کاهش فتو سنتز می شود .حتی در گرمترین مناطق نباید در تمام طول روز و بعضی از ماههای سال انجام شود.این پرده ها باید زمانی پهن شوند که انرژی خورشیدی بیش از حد باشد.

-این پرده ها به صورت مکانیزه  و متحرک باشند تا بتوان از نور صبحگاهی و غروب خورشید استفاده کرد.

-پرده هایی که جهت سایه اندازی مورد استفاده قرار میگیرند باید از نوع باز باشند تا امکان چرخش هوا به اندازه ای داشته باشد در غیر این صورت عدم چرخش هوا -بخودی خود موجب افزایش دما میشود.

-نوارهای المینیومی پرده باید مسطح باشند تا تمام اشعات خورشید را دریافت کرده و سپس منعکس کنند.

انواع سیستم های مکانیزاسیون پرده ذخیره انرژی و سایبان

سیستم سایبان خارجی

-ضد تگرگ

-فقط کنترل نور وگرمای ورودی به فضای گلخانه

سیستم سایه داخلی

کنترل نور

کنترل دما

کنترل رطوبت

در هرسیستم شید گلخانه معمولا یک طرف پرده ثابت و طرف دیگر متحرک میباشد.سیستم مکانیزه بخش متحرک را بصورت رفت وبرگشت حرکت میدهدکه متناسب با نوع و کاربرد ان مزایای خود را به گلخانه عرض میدارد

سئو و بهینه سازی سایت در اصفهان , سئو سایت در اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!